CHP'li Yücel'den Valiliğe sert tepki: Sizden icazet alacak değiliz

İzmir’de yaşanan büyük depremin ardından Valilik tarafından belediyelere ve ilgili yerlere gönderilen yazıda belediye başkanlarının, muhtarların ve kamu görevlilerinin deprem hakkında konuşması yasaklandı. Sosyal medya hesabından belgeyi paylaşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise ‘Başkanlarımız konuşmaya devam edecekler, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.’’ dedi.

CHP'li Yücel'den Valiliğe sert tepki: Sizden icazet alacak değiliz
16 Kasım 2020 - 13:06

İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ilgili kurumlara gönderilen yazıda belediye başkanları, muhtarlar ve kamu görevlilerinin basın yayın organlarına açıklama yapmaması istendi.

İzmir Valiliği’nden Vali Yardımcısı Mustafa Yıldız imzası ile yapılan açıklama şöyle; İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının ilgi (ç) sayılı yazısı ekte gönderilmiştir. İlgi (ç) yazıda, ülkemizde meydana gelen afet ye acil durumlara müdahale faaliyetlerinin etkin biçimde gerçekleştirilmesine yönelik olarak ilgi (a) Yönetmelik ile Başkanlık, Bakanlık ve il Afet ve Acil Durum Merkezlerinin kurulduğu, ilgi (b) Yönetmelik ve ilgi (c) Türkiye Afet Müdahale Planı ile de afet ve acil durumlara müdahalede ihtiyaç duyulacak tüm güç ve kaynakların olay bölgesine hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla müdahale hizmetleri ve bu hizmetlerin koordinasyonundan sorumlu ana ve destek çözüm ortaklarının ve yerel düzeyde sorumlu birimlerin görev ve sorumluluklarının belirlendiği,

Yürütülen müdahale faaliyetlerinin kamuoyuna açıklanmasında karışıklığın önüne geçilmesi, tekelden ve doğru bilgilendirmenin yapılabilmesi gerekli hassasiyet ve özenin gösterilmesi, kamuoyunun bilgilendirilmesinde etkinliğin sağlanabilmesi amacıyla ilgi (b) Yönetmeliğin 11'nci maddesinin 2'inci fıkrası gereğince kamuoyunun bilgilendirilmesi hususunda illerde Valilerin yetkilendirildiği, son dönemde yaşadığımız afetlerde ortaya çıkan durum, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu,

Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anında verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşılmalara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyona neden olduğunu, afetin yönetimini güçleştirdiğini, bu sebeple afet bölgesinde kriz iletişiminin daha sağlıklı yürütülebilmesi açısından açıklamaların valiliklerimiz tarafından yapılmasını, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın yayın organlarına açıklama yapılmaması hususunu bildirmiştir.

Söz konusu yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmesini, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle arz rica ederim.’’

Belediyelere gönderilen yazıyı sosyal medya hesabından paylaşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise ilgili yazıyı ve Valiliği sert sözlerle eleştirerek, ‘’İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz’’ dedi.

Yücel’in açıklamaları şöyle; ‘’Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru ya da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım:

İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz. Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru ya da bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım:

İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz. Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!’’

Diğer yandan 23.10.2020 tarihli genelgenin belediyelere İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen depremden sonra 6 Kasım tarihinde gönderildiği öğrenildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum