CHP'li vekilden Bakan Soylu'ya tepki: Kadına şiddet 'ayıp' değil, suçtur!

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kadın cinayetleri konusunda erkeklere “Kendinize gelin yahu, böyle bir ayıp olur mu” diye seslenmesini eleştirerek “AKP hükümetinin kadına bakışı da 18 yılda 18 milim dahi ileri gidememiştir. Sayın Bakan, kadına yönelik şiddet bir ayıp değil, suçtur” dedi.

CHP'li vekilden Bakan Soylu'ya tepki: Kadına şiddet 'ayıp' değil, suçtur!
26 Kasım 2020 - 17:14 - Güncelleme: 26 Kasım 2020 - 17:19

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Bankoğlu, bir kadının dahi şiddet görmesine, katledilmesine tahammüllerinin kalmadığını vurgulayan Bankoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha geçen gün, İçişleri Bakanı’nın kadın cinayetleri hakkındaki açıklamalarını dehşet içinde dinledik. Bu ülkede, her yıl yüzlerce kadın öldürülürken ‘kadın cinayetlerinde azalma var’ beyanında bulunmak gaflettir. Bakan tarafından ‘rakam’ diye telaffuz edilen konu, enflasyon ya da işsizlik oranı değildir. Her biri insandır, kadındır, annedir, evlattır. AKP hükümetinin kadına bakışı da 18 yılda 18 milim dahi ileri gidememiştir. Çırpındıklarını söyleyen ve kadına şiddeti ‘ayıp’ sayan Bakan’a bir kez daha hatırlatalım: Sayın Bakan, kadına yönelik şiddet bir ayıp değil, suçtur.

“Dikkate alınmayan her ihbar katilin sırtını sıvazlıyor”

Bankoğlu, “6284 sayılı Yasayı uygulamayı bir seçenek değil; zorunluluk olarak görürseniz kadınlar yaşayacak. Şiddetin temelindeki meselenin eşitlik olduğunu kabul edip toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çabalarsanız kadınlar yaşayacak. Kamu görevlileri, dikkate alınmayan her ihbarın, katillerin adeta sırtını sıvazlayacağını bilirse kadınlar yaşayacak” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum