CHP'li Polat: Çiftçilik bitme noktasına geldi!

CHP'li Polat “Üretim ve tarımdaki yanlış politikalardan dolayı tarım alanları ve meralar eridi, çiftçilik ise bitme noktasına geldi” dedi.

CHP'li Polat: Çiftçilik bitme noktasına geldi!
24 Ağustos 2020 - 10:36

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, Bergama’da köyleri ziyaret ederek çiftçi ve üreticilerin sorunlarını dinledi. Polat “Üretim ve tarımdaki yanlış politikalardan dolayı tarım alanları ve meralar eridi, çiftçilik ise bitme noktasına geldi” dedi.

“ÇİFTÇİLER KENDİ MAHSULLERİNDEN KAZANÇ SAĞLAYAMIYOR”
Polat, “Çiftçiler kendi tarlalarında ürettikleri mahsullerden kazanç sağlayamadıkları için köylerden kentlere göç ediyor. Su, ilaç ve mazot parası hesaplandığı zaman çiftçiler zarar ediyor. Emek bizim için en yüce değerdir. Ancak köylülerimiz maalesef emeklerinin, alın terinin karşılığını alamıyor. Çalışanın alın terinin hakkını aldığı, ekenin kazandığı, yiyenin ise ağız tadıyla yediği bir mekanizma yaratmamız gerekiyor. Ticaretin sürekliliği sağlıklı bir üretim yapısı oluşturmaktan geçiyor. Ancak ne yazık ki bugün geldiğimiz noktada ithalata bağımlı hale gelmiş durumdayız. Tarım ve hayvancılık cenneti olan ülkemizde bu durumu tersine çevirmek mümkün. İhracatı geliştirmek için doğru bir tarımsal üretim kooperatifçiliğine ihtiyacımız var. Bugün bir bamya üreticisi 50 kilo bamyadan ilaç, mazot ve diğer harcamaları çıkardığımız zaman 120 TL bile kazanamıyor. Türkiye’de tarımı farklı şekilde yapmak mümkün. Köylülerin bir araya gelerek birlik oluşturması mümkün. Ekonomik kalkınma ancak tarımsal kalkınma ile mümkündür. Yerli üreticilerin desteklenmesi ile çiftçiler, köylüler ve üreticiler doğdukları yerde doyma olanağı sağlar. İvedilikle yeni tarım politikaları ve kooperatifçilik geliştirilmelidir.” dedi.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum