CHP'li Bakan'ın şehit isyanı: 5 yıl boyunca defalarca sormuş, bir kere yanıt almış

Irak'ın kuzeyindeki Gara'da yürütülen Pençe Kartal-2 Harekatı esnasında terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 asker ve emniyet mensubunun acısı tüm ülkeyi sararken, şehitlerden ilk olarak sivil diye söz edilmesi de tartışmaları beraberinde getirdi. Sivil vatandaş diye bahsedilen kişilerin, 6 yıldan bu yana PKK'nın elinde esir olduğu anlaşılırken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyla ilgili bugüne kadar verdiği soru önergelerini paylaşarak isyan etti.

CHP'li Bakan'ın şehit isyanı: 5 yıl boyunca defalarca sormuş, bir kere yanıt almış
14 Şubat 2021 - 22:47

İlk olarak 1 Aralık 2016 tarihinde dönemin başbakanı Binali Yıldırım'ın cevaplaması isteğiyle şehit edilen isimlerin nerede olduğunu sorduğu soru önergesini yaynlayan Bakan, ilerleyen yıllarda da defalarca karçırılan asker ve emniyet görevlilerini farklı isimlere soruyor. Bakan'ın yanıtlaması için soru önergesi verdiği isimler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da var. Bakan, aynı soruyu en son olarak geçtiğimiz hafta başında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması isteğiyle yeniden vermişti.

 

Soru önergelerinde şehitlerden Sedat Yalabık, Semih Özbey, Adil Kabaklı, Müslim Altıntaş, Vedat Kaya, Hüseyin Sarı ve Süleyman Sungur'un PKK tarafından kaçırıldığı haberlerini alıntılayan ve ailelerinin çağrısına yer veren Bakan, cevaplanması isteğiyle şu soruları yöneltiyor:

 

  1. Dünyanın birçok yerinde, 1 askeri veya 1 polisi kaçırıldığı andan itibaren tüm ülkeler sadece ulusal bazda değil Uluslar arası bazda seferber olmakta, kaçırılan askeri veya polisi kurtarmak için tüm imkanlarını ortaya koymaktayken, Bakanlığımız bunca aydır akıbeti belirsiz ve teröristlerce kaçırılan asker ve polislerimizin terör örgütlerinin elinden kurtarılması için ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

  2. Aradan bunca ay geçmesine rağmen kaçırılan asker ve polislerin aileleriyle kavuşamamasının sebebi nedir? Ailelerin yardım çağrılarına Bakanlığımız neden sessiz kalmaktadır?

  3. 7 Haziran 2015 tarihinden bu yana kaç askerimiz, polisimiz, korucumuz ve sivil vatandaşımız terör örgütleri PKK ve IŞİD tarafından kaçırılmıştır? Kaçı serbest bırakılmış, kaçından halen haber alınamamaktadır?

Tek yanıt Akar'dan

Bakan ayrıca paylaşıımında, verdiği soru önergelerine tek yanıtın 2019 yılında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldiğini belirtti. Akar'dan gelen yanıtta ''Terör örgütleri ile mücadeleye yönelik keşif,gözetleme ve operasyonel faaliyetler azim ve kararlılıkla devam etmektedir'' deniliyor.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum