CHP İzmir'den ithal peynire tepki: Ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela'dan ithal etmek...

Türkiye’nin Venezuela’dan peynir ithalatı yapacağının belli olmasının ardından, alınan karara tepkiler gelmeye devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Yönetimi’de yaşanan gelişmeler sonrası ithalat kararına sessiz kalmadı. CHP İzmir İl Başkanlığı önünde basın açıklaması düzenleyen il yönetimi alınan kararı sert bir dille eleştirdi.

CHP İzmir'den ithal peynire tepki: Ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela'dan ithal etmek...
26 Ağustos 2020 - 14:43

 

 Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı Venezuela’dan vergisiz peynir ithalatı ile yeniden gündeme gelen “Çiftçi ve Tarım politikaları” ile ilgili CHP İl Binası önünde basın açıklaması düzenledi. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Deniz Yücel’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda AKP iktidarının tarım politikası sert bir dille eleştirildi. Devletin çiftçiye vermesi gereken destek ücretini vermediğini belirten CHP İl Başkanı Deniz Yücel, 14 yılda ödenmesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödemesinin verilmediğini söyledi. Türkiye’de ki çiftçilerin zor durumunu hatırlatan Başkan Yücel ayrıca  “Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır” diyerek AKP’ye yerli üretimine destek çağrısında bulundu. Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İlçe Başkanları ve İl yöneticileri de katıldı. İl Başkanı Yücel basın açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
“Tarımla ilgili politika yürütmeyeceğimiz anlamına gelmiyor”
Düzenlenen basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı atanmadığının belirtilmesi üzerine bunun bir handikap olmadığını ve CHP’nin tarım politikası üretmekten vazgeçeceği anlamını taşımadığını vurguladı. Yücel, “Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı atanmaması bir handikap değildir. Tarımdan sorumlu genel başkan yardımcısı olmaması tarımla ilgili politika üretmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Genel Başkanımızın takdiridir. Genel Başkan yardımcı atamak kendisine verilmiş bir yetkidir,  buna saygı duyuyoruz.  Elbette tarımla ilgili politikalarımız dev edecek” dedi.
 
“Sunum yapmaya hazırım”
İzmir’deki CHP’li belediyelerin tarım politikaları üretmediği yönündeki söylemlerin de doğruyu yansıtmadığını kaydeden Yücel, “Büyükşehir ve ilçe  belediyelerimizin tarımsal kalkınma ile ilgili çalışmaları devam ediyor. Bu dönem tarımla ilgili çalışma yapılmadığı yönündeki söylemler doğru değildir. Ben basın mensuplarına bu konuda da bir sunum yapmaya hazırım” ifadelerini kullandı.
 
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in basın açıklaması şöyle;
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda, emperyalist güçlere karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinin zafere yürüdüğü en önemli günlerinden birisidir. Bugün, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze kast edenlere karşı bir halkın geleceğine topyekun sahip çıktığı mücadelenin taçlandığı gündür.
98 yıl önce bugün 26 Ağustos 1922’de, büyük zaferimizin ilk adımını atılmıştır. Bugün ülkemizin tam bağımsız, özgür, demokratik, halkçı ve laik bir ülke olarak yürüyüşü mücadelemizde aynı kararlılıkla buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Büyük Taarruz’un 98’inci yıl dönümünü kutluyor, ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.

Emperyalizme karşı, o gün konulan irade bugün de yolumuzu aydınlatıyor. Bugün de ekonomisiyle, tarımıyla, sanayisiyle güçlü; işçisi, memuru, çiftçisiyle mutlu bir ülke mücadelemizi bu iradenin ışığıyla sürdürüyoruz.

“Çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir”
Büyük Taarruz’un 98. Yıldönümünde ekonomik bağımsızlığımız her zamankinden daha çok tehdit altındadır. Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmekte, ekonomik bağımsızlığımız günden güne kaybedilmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır.
Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemektedir. Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir.Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür.

“Bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir”
Şimdi de sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır.
200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz çiftçileri dururken Venezuela çiftçilerinin üretimi tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını, bağımsızlıktan ne anladıklarını da bir kez daha göstermişlerdir.

(Nitekim, Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir.
Saray’ın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP “Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir” derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.)

"Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte" 
Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.

Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır. Yitirdiğimiz bağımsızlığımız Türkiye’yi emperyal güçlere teslim etmekte, egemen güçler arasında oradan oraya savurmaktadır.

Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir.  Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz. 98 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı mutlaka yeniden kazanacağız.
Ve işte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız ve 30 Ağustos’ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız.

(Oktay Güçtekin)


YORUMLAR

  • 0 Yorum