Çanakkale halkı Kaz Dağları katliamına izin vermedi!

Çanakkale halkı, Cengiz Holding tarafından yapılacak olan Halilağa Bakır Madeni projesi için bugün gerçekleştirilmesi planlanan ÇED toplantısına izin vermedi.

Çanakkale halkı Kaz Dağları katliamına izin vermedi!
15 Eylül 2020 - 13:47 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 14:23

Cengiz Holding tarafından yapılan, 3 buçuk milyon ağacın kesileceği ifade edilen Halilağa Bakır Madeni projesi için ‘pandemiye’ rağmen yapılmak istenen ÇED toplantısı halkın tepkisi üzerine iptal edildi.

Pandemi nedeniyle her türlü toplantı yasaklanırken, yurttaşlar önceki gün ÇED toplantısına çağrıldı.
Bölgeye gelen şirket ve çevre il müdürlüğü yetkililerini yurttaşlar protesto etti. Şirket yetkilileri ve çevre il müdürlüğü yetkilileri jandarma eşliğinde alanı terk etti.

cengiz-e-gecit-yok-781070-1.

NE OLMUŞTU?

Yıllardır bölgede arama faaliyetlerini sürdüren Truva Bakır İşletmeleri AŞ maden işletmesi, AKP döneminde büyüyen en büyük sermaye gruplarından olan Cengiz Holding tarafından geçtiğimiz yıl Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces’dan 55 milyon dolara alınmıştı.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde bulunan Halilağa Bakır Ocağı için yapılmasın planlanan kapasite artırımı, cevher zenginleştirme ve atık depolama tesisi için ‘pandemiye’ rağmen bugün halkın katılım toplantısı pandemiye rağmen bugün yapılacaktı. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında yapılması planlanan toplantının ertelenmesi için Çanakkale Valiliği’ne başvuru yapan Ziraat Mühendisleri Odası ve Tabip Odası’na geri dönüş olmamıştı.

Halkın sağlığının her türlü maden projelerinden daha önemli olduğuna dikkat çeken Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan da pandemi önleme gerekçesiyle yaşam savunucularına 500 bin TL üzerinde cezalar kesildiğini belirtmişti. Doğan, “Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getireceği bilinen bu projenin daha ÇED toplantısı aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Söz konusu toplantı nedeniyle koronaya yakalanacak vatandaşların hastalanması ve yaşamını yitirmesinden sorumlu olacaklardır” ifadelerini kullanmıştı.

cengiz-e-gecit-yok-781069-1.

YORUMLAR

  • 0 Yorum