Cami hoparlöründen 'Çav Bella' davasında flaş gelişme!

İzmir’de, cami hoparlörlerinden müzik yayınına ait toplumsal medya paylaşımları nedeniyle hakkında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” cürmünden dava açılan Özdemir'in yargılamasında, cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Cami hoparlöründen 'Çav Bella' davasında flaş gelişme!
26 Kasım 2020 - 18:11 - Güncelleme: 26 Kasım 2020 - 18:20

İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına, tutuksuz yargılanan B.Ö. ile avukatları katıldı.

Duruşmayı CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ile CHP İzmir Vilayet lideri Deniz Yücel de izleyici kısmından takip etti.

Hakim, geçen celse gönderilen yazıya, İzmir Emniyet Müdürlüğünden karşılık verildiğini, emniyetin, kelam konusu paylaşımlar münasebetiyle kentte kamu barışını bozacak nitelikte bir olayın meydana gelmediğini bildirdiğini belirtti.

Sanık avukatları, emniyetten gelen yazı ile müvekkillerinin kelam konusu cürmü işlemediğinin ispatlandığını öne sürerek, beraat talep etti.

 “Nota ikonlarıyla pekiştirerek dört sefer paylaşması…”

Duruşmada, cumhuriyet savcısı mütalaasını mahkemeye sundu.

Sanığın, toplumsal statüsü ve toplumsal medyadaki takipçi sayısı gereği yaptığı paylaşımların dini pahalar açısından toplumun çok kıymetli bir kesiti için hakaret olarak kabul edilerek, tahrik edici olarak algılanacağını, reaksiyon çekerek provokatif bir yaklaşım olarak değerlendirileceğini bilebilecek durumda olduğunu kaydeden savcı, mütalaasında şu tabirlere yer verdi:

“Sanığın paylaşımlarının retweet olmaması, sanığın muhakkak olmayan ve birden fazla kişi tarafından algılanabilme imkanı bulunan twitter toplumsal paylaşım sitesinden Türk milletinin büyük çoğunluğunun kutsal saydığı ve benimsemiş olduğu dini kıymetlere yönelik kutsal yerler olan mescitlerde ezan alanine yabancı bir müziğin çalınması anını hesabından müzik notaları ikonlarıyla pekiştirilerek dört kere paylaşması, paylaşımların kutsal pahalara dönük olması nedeniyle toplum nezdinde kıymetli ölçüde reaksiyonlara yol açmıştır.”

Argüman makamı, birçok kişinin yapılan paylaşımlara reaksiyon göstermesi dikkate alındığında sanığın yaptığı paylaşımların kamu barışını bozmaya elverişli olduğu ve ayrıyeten kabahatin alenen işlendiği, bu durumun kamu güvenliği ve kamu sistemi açısından yakın bir tehlike oluşturduğunu ileri sürerek sanığın, “Basın ve yayın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” kabahatinden cezmekandırılmasını istedi.

 “Alay olarak algılanmasını kabul etmiyorum”

Tutuksuz sanık B.Ö, müzik yayınının kendisinin yaptırdığı tarafında kamuoyunu yanıltan haberler yapıldığını öne sürerek, “Paylaşımın sesli olduğunu belirtmek için koyduğum müzik ikonunun alay olarak algılanmasını kabul etmiyorum. O ikon üniversaldir. Asıl infial benim tutuklanmam ve haksızca yargılanmam hasebiyle olmuştur. Bu ülkenin kutsal kıymetlerine ne benim ne de içinde bulunduğum etrafın saygısızlığı olabilir.” dedi.

Sanık avukatları, mütalaaya karşı savunma için mühlet istedi. Hakim, savunmalar için müddet vererek, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

İzmir Cumhuriyet başsavcılığı, 20 Mayıs’ta, Müftülüğün merkezi ses sistemini sabote ederek birtakım mescitlerin hoparlörlerinden müzik yayını yapanlar ile hareketi övücü ve destekleyici tabirlerle toplumsal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatmıştı.

Toplumsal medya hesabından kelam konusu olaya ait paylaşımda bulunan B.Ö. gözaltına alınmıştı. Tutuklanan B.Ö, bir hafta sonra tahliye edilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum