Büyükşehir Meclisi'nde oy birliği: Depremzedelere bir yıllık kira ve fatura desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedelere Karabağlar’da bulunan toplamda 224 konutu bir yıl bedelsiz tahsis etmesi ve tahsis edilecek konutlarda elektrik, su giderlerine ait fatura bedellerinin, yakıt ve ortak giderlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesi hakkındaki önerge meclisten oy birliğiyle geçti.

Büyükşehir Meclisi'nde oy birliği: Depremzedelere bir yıllık kira ve fatura desteği
13 Kasım 2020 - 19:33

 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım ayı olağan meclisinin üçüncü oturumu tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in yönetiminde gerçekleşen meclise Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı.

Meclisin gündeminde 30 Ekim tarihinde İzmir'in Seferihisar açıklarında yaşanan deprem vardı. Yaşanan deprem sonrası 115 vatandaş hayatını kaybederken, birçok ev yıkılmış ve çok sayıda ev ise ağır hasarlı ve orta hasarlı raporu almıştı.

Yaşanan gelişmeler sonrası binlerce vatandaş İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile kurulan çadır kentlerde yaşamaya başlamıştı. Soğuyan hava koşullarına rağmen çadırlarda kalan vatandaşların kalıcı konut ihtiyacını çözmek amacıyla düğmeye basan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan Uzundere konutlarını ve bir kısım hissesi İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bulunan Hilton Oteli'ni depremzedelere açma kararı almıştı.

Alınan karar sonrası ise Kasım ayı olağan meclisinin üçüncü oturumunda önemli bir karara imza atıldı. Karabağlar ilçesi Yaşar Kemal Mahallesi'nde bulunan 224 konut 1 yıllık kira ile depremzedelere bedelsiz olarak verilmesini öngören komisyon raporu meclisten oybirliği ile kabul edildi. Raporda ayrıca bağımsız bölümlere yerleşecek vatandaşların 1 yıl boyunca elektrik, su giderlerine ait fatura bedellerinin, yakıt ve ortak giderlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesine karar verildi.

İLÇE BÜTÇELERİ MECLİSTEN GEÇTİ

Sakin geçen mecliste ayrıca ilçe belediyelerin komisyonlarından gelen bütçe raporları görüşüldü. Belediyelerin bütçeleri Büyükşehir Belediyesi'nden oy birliği ile geçerken, mecliste bulunan ilçe belediye başkanları karar öncesi Meclise teşekkürlerini iletti.

SOYER: HEPİNİZE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDİYORUM

Meclise çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ileten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Uyum ve ahenk içinde çalışmalarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum