Büyükşehir'den ilan-reklam yönetmeliği müdahalesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi yetki ve sorumluluk dahilinde bulunan alanlarda yer alan AVM, pasaj ve han gibi büyük yerlerin içindeki reklam alanlarını ilçe belediyelerinin elinden aldı. Yönetmelik değişikliğine giden belediye ilçelerin önemli gelirlerine tırpan vurmuş olacak.

Büyükşehir'den ilan-reklam yönetmeliği müdahalesi
11 Ekim 2020 - 17:41

İzmir Büyükşehir Belediyesi reklam ve tanıtım yönetmeliğinde değişiklik yapma kararı aldı.

Belediye meclisinin aldığı 2018 yılındaki kararı değiştiren Büyükşehir yeni düzenlemeyle reklam alanlarında ilçe belediyelerin önemli gelir kaynağını kesti.

Büyükşehir, “İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda kalan alanlarda yer alan alışveriş merkezi, han, pasaj vb. yapıların dış cephelerindeki ilan, reklam ve tanıtım uygulamaları İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda olup; yapı bünyesinde faaliyet gösteren işletmelere ait iç cephelerdeki ilan, reklam ve tanıtım uygulamaları ise ilçe belediyesi yetki ve sorumluluğundadır” hükmüne müdahale etti.

Düzenlemede, “İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğunda kalan alanlarda yer alan alışveriş merkezi, han, pasaj vb. yapıların iç ve dış cephelerindeki ilan, reklam ve tanıtım uygulamaları İzmir Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğundadır.” ifadeleri yer aldı.

Buna göre; ilçe belediyeleri bundan sonra büyük reklam ilan ve gelir kaynağı olan AVM gibi tesislerin iç cephe alanlarından reklam-ilan vergisi alamayacak. Ayrıca bu alanlara reklam alanları koyamayacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum