Büyükşehir'de 'usül' tartışması: Ak Parti'den eleştiri yağmuru!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı Olağan Meclisi üçüncü oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde Kültürpark 1 Nolu Hol'de gerçekleştirildi.'İmar Yönetmeliği' değişikliğinin görüşülmesi süresinin komisyonlarda kısa tutulduğunun altını çizen AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal "Bu taslağı 2 günde okuyup yorumlayacak arkadaşımız var mı? Yok. Bu taslağın alt çalışması nasıl yapıldı? " dedi

Büyükşehir'de 'usül' tartışması: Ak Parti'den eleştiri yağmuru!
16 Ekim 2020 - 21:21 - Güncelleme: 16 Ekim 2020 - 21:39

Hande Turan- Ege'ye Bakış/ İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ekim ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Başkan Vekili Mustafa Özuslu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen talep doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliği usulleri tartışma yarattı. Tartışma AK Parti ve CHP grupları arasında ipleri gerdi.

Başkanlık makamında gündeme eklenen maddelerin görüşüldüğü esnada, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının değerlendirmeleri sonucunda yeniden düzenlenen “İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı”nın oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Hukuk – Deprem ve Afet Komisyonları Raporu” maddesinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, çalışmanın çok aceleye getirildiği ve planı incelmek için meclis üyelerine zaman tanınmadığını söyleyerek yapıla muameleyi eleştirdi.

KABUL EDİLİLEBİLİR DEĞİL”

Hızal, “Hem AK Parti grubu başkanvekili hem de imar komisyonu üyesi olarak söz aldım. İzmir için çok önemli olan bir imar yönetmeliği taslağı. Bununla ilgili dönem dönem çalışmalar yapılmış ve yeterli olmamış. Ardından revize edilmesiyle ilgi yeniden önümüze gelmiş. Buradaki eleştirileri komisyon toplantısında da dile getirmiştim. Bu eleştiriler siyaset ötesi eleştiriler olacak. Çok önemli bir konu ve 115 sayfalık bir çalışma. Bu İzmir Büyükşehir Beldiyesi’ne ne zaman gelmiş hiçbir fikrimiz yok. Pazartesi günü bu çalışma önümüze geliyor. Ve bize deniyor ki ‘Bakanlıkla şu görüşmeler yapıldı, neticesinde biz bu görüşmeleri yaptık. Siz onaylayın biz bakanlığa gönderelim. Biz meclis üyeleri olarak İzmir’in karar mekanizmasındaki en üst makamlarız. Dolayısıyla bu yetkimizi kullanırken en sağlıklı şekilde kullanmak zorundayız. Bu taslak önümüze geldi. Bu taslağı 2 günde okuyup yorumlayacak arkadaşımız var mı? Yok. Bu taslağın alt çalışması nasıl yapıldı? Bir takım STK’larla. Bu alt takım grupları içerisinde bütün parti gruplarının içinde bu mevzuata hakim olan meclis üyesi arkadaşımız var mıydı? Vardı. Ama bu arkadaşlarımızın hiçbirinin görüşü alınmadı. Biz burada noter değiliz. Hatta noterden öte bir muamele görüyoruz. Bize adeta ‘Siz bunu incelmeyin ama onaylamayın. Siyasi ve hukuki riski siz alın’ diyorlar. Bu kabul edilebilir bir yöntem değil. Bu bağlamda bu ve benzer çalışmaların çok daha sağlıklı yürütülmesi adına sadece komisyonlara değil, çünkü onların çalışmaları konusunda toplanma sınırlaması var. İmar Komisyonu’nun toplantı sayı sınırlaması 10. Biz bu maddede oy birliği dedik ama İzmir’in önünü açacağını düşündüğümüz içindi. Ama bir takım eksiklikleri de dile getirmek bizim görevimiz. Ama 2 gün kala önümüze taslak gelirse bir mücadele veremeyiz. Dolayısıyla bu çalışmaların daha sağlıklı olması için sizden istirham diyorum daha dikkatli olunsun” diye konuştu.

SON DAKİKA OLARAK GELEN HİÇBİR DOSYA GÖRÜŞÜLMEYECEK”

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise AK Parti’nin bundan sonra acil kaydıyla gelen hiçbir dosyayı incelmeyeceğini belirterek, “Bu imar yönetmeliği geçtiğimiz mecliste ‘acil’ koduyla gündeme aldık. O gün de söylemiştim. Bu İzmir’de sektörden biri olarak söylüyorum. İzmir için bakanlığın hazırlamış olduğu projenin İzmir’in ihtiyaçlarını karşılamadığı bir düzenlemeyi kapsıyor. AK Parti grubu olarak bu konuda görüşülmesi gerektiğini dile getirdiğimizde diğer partilerde destek verdi. Bu İzmir için,  ihtiyaçlarını karşılamadığını bir düzenlemeyi kapsıyor. Ancak bu kapsamda baktığımzıda1501.2020'de de Aziz bey döneminde bir kriz oluşmuştu. Ancak şuan hali hazırda bir imar yönetmeliği var. Çarşamba günü bu rapor bize verildi bizim toplantı sonrası eve gitmemiz 9.30'du sonrasında bu raporlar ile ilgili bir toplantı yaptık. Ben iyi niyetli olarak yarın bu konu hakkında toplanıp bazı maddelerde netleşebiliriz diye düşündüm. Saat 1'de toplantıya gittik ancak maalesef hem dosya üzerinde hem de 500 günlük performans üzerinde yaşadığımız bir sorun var. 3 aydır bekleyen dosyalar ne hikmetse bir anda acil koduyla getiriliyor. Dosyalar o kadar son dakika acilliyet ile geliyor ki… Bundan sonra AK Parti grubu son dakika olarak gelen hiçbir dosyayı görüşmeyecek. Biz ilk başlarda toplantılar yaptığımızda çok zor koşullarda toplantılar yapıyorduk. Bu değişimi gündeme getirdiğimizde sizler cevap verdiğiniz ve gruplara çok şık odalar verdiniz. Ancak fizikken iyiyiz, teknik olarak kötüyüz. İzmir için çok önemli olan konuda tek söz söyleme yetkimiz yok. Ancak Ticaret, Mimarlar odasının var… Hangi meclis üyemiz tek kelime söyleyebildi? Toplamda 27 arkadaşlık bir komisyonda tek ifade kullanamadık. Tek söylenen bakanlığın hazırlamış olduğu metinlerde düzenlemeler dikkat edildiği. Hukuken sorumluyum ancak siyaseten sorumluluğu orada bırakıyorum. Bakanlık geri gönderirse, bunu son dakika önümüze koyan ekiplerin sorumluluğudur. İzmir'in iklim koşulları farklı... Bu dosyalardaki maddelerin hem vekil hem bakanlık üzerinde takibe hazırız. Biz her konuda İzmir milliyetçiliği yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.  Soyer'den talebimiz şudur. İktisat komisyonuna gelen dosyalarda biraz özen gösterilmelidir… Bu meclisin tamamı yetenekli insanlardan oluşmuştur. Ticaret odası mimarları çağırıp dürüst olabiliyor” dedi.

UYGULAMALARDA PROBLEM VAR”

AK Parti Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı Erhan Çalışkan, "Komisyon uygulamalarında da problem var. Bürokrat arkadaşılarımız geliyor ve bir açıklamada bulunuyor ancak açıklama sözde. Bu tartışmalar bu çağda bu yüz yılda böyle tartışmalar olmamalı. İzmir Büyükşehir Belediyesi komisyon tutanaklarının meclise gelmeden önce imzalatacak yeteneği var. İstanbul, Denizli ve Eskişehir Belediyeleri'nde tüm komisyonalarda tutananak vardır. O gün toplantıda ne konuşulduğuyla ilgili yazılır. Bizdeki uygulamada komisyon başkanı oy birliği oy çokluğu diyor ve bitiyor. Bu bir fırsat olsun, siz de daha önce değerlendirelim demiştiniz. Önümüzdeki meclise sizler de uygun görürseniz 4 grup başkan vekilinin ortak görüşüyle böyle bir şey yapalım” diye konuştu.

Özuslu ise Çalışkan’a cevaben, “Elbette her şeyin bir esası ve yönetmeliği olmalı buna göre yürütülmelidir ama takdir edersiniz ki bu mecliste uygulamaları daha seviyoruz. Şu da var tabiki esas itibariyle meclis bunları yapmaya muktedirdir. Fakat yönetmeliklerimiz ve şimdiye kadar yapılan uygulamalar bizim bir çok hususu yapmamızı engellemez. Neden komisyon tutanakları tutulmaz diye komisyon başkanlarının cevapları vardır. Onları da dinleriz. Bu katkılarınız için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BÜROKRATLAR İNSAN ÜSTÜ ÇABA SARFEDİYOR”

Konuşmalar üzerine söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, imar komisyonunda çalışanlara büyük haksızlık yapıldığını ifade ederek şunları söyledi: “İmar yönetmeliğiyle ilgili eleştirileri gündeme getirdi AK Partileri arkadaşlar. Bu imar yönetmeliği oy çokluğuyla gelmiş. Bir değişikliğiniz varsa bunu komisyon toplantılarında dile getirirsiniz. Bu madde de ilave ve değişiklikle geçer. İmar yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yapmış olduğ değerlendirme sonucu meclise geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın istediği şekilde yapıldı. Bunun hızlı olması vatandaşa hizmet etme amaçlıdır. Kasıt taşımaz. İzmi Büyükşehir Belediyesi bürokraları insan üstü çaba sarfediyorlar. Toplamda 22 komisyonumuz var. Bir konu 4 komisyona gidiyor bazen. İmar komisyonu vatandaşların işini mi yapacaklar yazışmaları mı yapacaklar yoksa bilimsel çalışmaları mı yapacaklar. Teşekkür etmemiz gerekiyorken bu kadar ağır eleştrilmesini haksızlık olarak görüyorum. Ben biliyorum ki komisyonalarda arkadaşlar her bir dosyaya ayrı önem veriyorlar. Bazı aksaklıkla elbette olabilir ama bunlar çözülebilecek konulardır. Burada polemik konusu olacak konular değildir. Ben Sayın Tunç Soyer başkanımıza ve yönetime teşekkür ediyorum”

EKSİKLİKLERİN VE HATALARIN NEDENİ VAR”

CHP Meclis üyesi Murat Aydın Hızal'ın yönetemle ilgili eleştirilerini kabul ederken komisyonlarda çalışanlara haksızlık edilmemesi gerektiğini vurguladı. Bakanlıkla yapılan görüşmelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eksiklerinin ne olduğunu aktaran Aydın, “Oy birliğiyle kabul edilerek komisyonlardan gelen burada da olumlu oy kullanılacak madde için neden eleştiriliyor bilmiyorum. Önümüzdeki yönetmelik taslağı iki üç günde incelenmiş bir taslak değildir. Kendimize haksızlık yapmayalım. Bu taslak 15 ocakta onaylanan bir yönetmeliktir Özgür Bey'in bahsettiği yöntemle ilgili eleştiriler haklı, yeni yöntemler üzerinde çalışmalıyız. Ancak bu yönetmelik üzerinde konuşursam komisyonlarda olmayan aradaşlar için, yönetmelik taslağı aralık meclisinde komisyonlara havale edildi. İlgili komisyonlar bu konuyu çalıştı. Bazı değişiklikler yapılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildi. Pandemi süreci araya girince mail üzerinden Çevre Bakanlığı ile iletişim kuruldu. İzmir Büyük Şehir bürokrasisi bakanlığın değişiklik tekliflerini bazıları çok doğru olmasa da kabuıl etti. Neden kabul etti? Sebebi şu, İzmir Büyükşehir Belediyesi bir imar yönetmeliğinin olması çok değerli eğer biz bazı maddeleri bakanlıkla tartışırsak bu yönetmelik kabul görmeyecekti. Bütün partilerden hem fikir oldugumuz bazı değişikliklerin önümüzdeki zamanlarda yine dile getirelebilir. Hakan Bey 27 kişilik komisyonlarda kimse ses çıkarmadı dedi. Ancak bu büyük haksızılık. Eksikler olduğu doğru. Siyahta değil beyaz da değil. Ancak bu eksiklerin bir nedeni var. O neden de İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir imar yönetmeliğinin olması ihtiyacı. Madelerdeki değişiklikleri arkadaşlar titizlikle çalışmışlar. Kolaylıkla incelenmesini sağlamak ve bakanlığın ne istediğini bir bakışta görülecek hale getirmek için. Komisyonların çalışma yöntemleri tartışılabilir ama bu yönetmelik üzerinde 2 günde geldi demeyelim. Kasım aralıktaki çalışması var. Haksızlık etmeyelim”” dedi.

ÜLKE YÖNETİMİNDE DE OLSA ELEŞTİRİRİM”

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade eden Hızal, bürokratları değil bürokrasi anlayışını eleştirdiğini aktardı. Hızal; “ Nilay Hanım dün komisyon toplantısında yoktu. Zannedediyorum bunlar konuşulurken burada da yoktu. Bizim neden oy birliği verdiğimizi, neden bu konuşmaları yaptığımızı anlayamadı diye düşünüyorum. Bunun üzerinden siyaset üretme niyetimizde yok. Bu şehirde siyaset üretme alanları fazla. Ancak biz burada gerçekten hiç bir ayrım yapmaksınızın siyasi eleştiri getirmeksizin var olan bir eksikliğin hep beraber ortadan kaldırılması adına bir eleştri getirdik. Bürokratlara yaptığımız bir eleştiri değildi. Ne kadar emek sarfettiklerini biz de biliyoruz. Bürokratlar değil bürosi anlayışına yaptığımız eleştriydi. Ortada bir yanlış var, ortada bir eksik var. Komisyonlarda neler konuştuğumuzu inkar etmeyeceğiz. Erhan Bey şahsım olarak komisyon toplantılarında defalarca dışarı çıkıp o telefon görüşmelerini neden yaptığımı anlaşmıştır diye düşünüyorum. Bu gibi kritik konularda siyset üretmeyeceğiz. Ben komisyondaki ardaşalrımızı eleştirmedim ama bürokrasi anlayışını eleştiriyorum. Bu durum İzmir Büyükşehir'de de ülke yönetiminde de yanlışsa eleştiririm” dedi.

Tartışmalar üzerine konuşan Özuslu, “Benim burada gördüğüm olumlu bir tablo var. Meclisimiz komisyonlarındaki arkadaşlarımızın çalışmaları görüp takdir ediyorlar. Bu çok sevindirici bir konu. Biz burada siyasi eleştiri yağacağız bu ayıp değil. Muhalefet iktidarı eleştirmek zorunda. Siyasi eleştiriden kimse rahatsızdık duymamalı mutluluk duymalı. Doğru şeyler söyleniyorsa bunun bir ödü olarak kabul edilmesi gerek. Eleştiri bir ödüldür. Size doğru ayna tutuluyorsa bu sizin lehinize olan bir durumdur. Ben Özgür Bey’in dilinin sürçtüğünü düşünüyorum. Siz anlamamış değilsiniz Özgür Bey anlatamamıştır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum