Başkan Gümrükçü'den grev açıklaması: En düşük ücretliye yüzde 30 zam teklifi!

Çiğli Belediyesi şirketlerinden ÇİBEL ile DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmaması üzerine işçiler, belediye binasına grev kararı astı. Çiğli Belediyesi'nden yapılan açıklamada görüşmelerin pandemi süreci sebebiyle Cumhurbaşkanı kararıyla ertelendiğini ve belediyenin en düşük ücretliye yüzde 30 zam teklifi yaptığı belirtildi.

Başkan Gümrükçü'den grev açıklaması: En düşük ücretliye yüzde 30 zam teklifi!
03 Eylül 2020 - 18:00

Çiğli Belediyesi önünde toplanan ÇİBEL işçileri sloganlar attı.

Basın açıklaması yapan Genel-İş 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin, 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, şu ana kadar anlaşma sağlanamadığını belirtti.

Görüşmelerin 3 Ocak'ta başladığını, birkaç idari madde ve parasal maddeler hariç  bütün konularda anlaşma sağlandığını aktaran Gümüştekin, "Neredeyse yıl sonuna gelinmesine rağmen 9 aydır zam ve sosyal haklarında hiçbir iyileştirme alamayan ÇİBEL işçisinin sabredecek tahammülü kalmadı. ÇİBEL işçileri, bu haklı talepleri, 2 gündür yapılan iş bırakma eylemiyle ortaya koymuştur. Bu eylem bir uyarıdır, herkes üzerine düşen mesajı almalıdır. ÇİBEL işçileri olarak işvereni, toplu sözleşme masasında taleplerimizi karşılamaya davet ediyoruz. Aksi taktirde greve çıkacağımızı ilan ediyoruz." diye konuştu.

ÇİBEL'de 860 işçinin bulunduğu öğrenildi.

GÜMRÜKÇÜ'DEN AÇIKLAMA
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü tarafından yapılan yazılı açıklamada iki gündür ilçe genelinde toplanmayan çöplerin yeniden toplanmaya başladığını duyurdu. Toplu sözleşme süreci hakkında bilgi veren Gümrükçü, en düşük maaş alan işçiye yüzde 30 zam teklifi yaptıklarını belirtti. Pandemi süreci sebebiyle toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin umhurbaşkanı kararnamesi ile ertelendiğini belirten Gümrükçü, görüşmelerin bitmesine 47 gün kala grev kararının asılsığını da belirtti.

Gümrükçü'nün açıklaması şöyle:

YORUMLAR

  • 0 Yorum