Atatürk'ün 'Beyaz Vagonu' yerini mescide bıraktı!

Tarihi Atatürk vagonu olarak bilinen ve TCDD 3. Bölge Müze Müdürlüğü’ne bağlı olan “Beyaz Vagon” ağustos ayında kötü hava koşullarından etkilendiği gerekçesiyle yerinden kaldırılmıştı.

Atatürk'ün 'Beyaz Vagonu' yerini mescide bıraktı!
25 Eylül 2020 - 15:33 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 - 15:39

Ege Postası'ndan Tenzile Aşcı'nın haberine göre, boş kalan vagon yerinde Cuma Namazı kılındı. CHP'li Beko boşalan alanın Alsancak Gar Mescidi'nin genişletmek için kullanılacağını iddia etmiş ve konuyu TBMM'ye taşımıştı.
 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926'dan 1937'ye kadar yurt içi gezilerinde kullandığı Beyaz Vagon, 20 Ağustos Cuma günü 13 yıldır sergilendiği Alsancak Garı önünden hava koşulları nedeniyle kaldırılmıştı. Tarihi vagonun bulunduğu yerden kaldırılmasına gerekçe olarak “Vagonun, kötü hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi” gösterilmiş fakat TCDD 3. Bölge Müdürlüğü konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Vagonun yerinden edilmesi kamuoyunda büyük tepkilere neden olurken Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü vagona talip olduklarını açıklamışlardı. 

Beyaz Vagon’un yerinden taşınacağı haberleri sonrasında ortaya atılan iddilardan biri de 'Beyaz Vagon'un Alsancak Gar Mescidini kapattığı için kaldırıldırıldığı olmuştu. İddialar üzerine CHP İzmir Milletvekili Kani Beko konuyu TBMM'ya taşımıştı.

Kaldırılması büyük tepki toplayan Atatürk Vagonu’nun boş kalan alanında bugün Cuma Namazı kılındı. Ortaya çıkan manzara vagonun Gar’ın hemen yanındaki mescidi kapatması nedeniyle kaldırıldığı iddialarını da güçlendirdi.

Müzede sergilenmek üzere yerinden edilen vagonun ise şu anda akıbeti bilinmiyor. Öte yandan vagon kaldırıldığından bu yana cuma namazı için bu alanın kullanıldığı da öğrenildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum