'Atatürk' mü, 'Gazi' mi tartışmasına Kılıçdaroğlu müdahalesi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 9 Eylül’de internet ortamında yapılan Taksim Toplantıları’ndaki konuşması sırasında “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullanması ile başlayan tartışmaya sonunda CHP Genel Merkezi’nden müdahale geldi.

'Atatürk' mü, 'Gazi' mi tartışmasına Kılıçdaroğlu müdahalesi
15 Eylül 2020 - 13:36

Hürriyet gazetesinden Rıfat Başaran’ın bugün yayınlanan haberine göre, CHP içinden Kaftancıoğlu’na yönelik eleştiriler gelirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Böyle bir zamanda böyle bir tartışmanın doğru olmadığını” söyledi ve daha fazla yorum yapılmamasını istedi.

Bunun üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’dan, “CHP’de, Atatürk ile sorunu olan, Atatürk düşmanlığı yapan, Atatürk tartışmaları içinde bulunan hiç kimse olmaz. Böyle bir tartışmanın, bugün itibari ile doğru bir tartışma olduğu kanaatinde değiliz” açıklaması geldi.

Kaftancıoğlu, “Türk Siyasetinde Örgütün Yeri ve Seçim Güvenliği” başlıklı 1.5 saatlik konuşmasında Atatürk’e atfen üç kez “Gazi Mustafa Kemal” ifadesini kullanmıştı. Eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan’ın, “Atatürk adını kullanmamak tercihiniz mi?” diye sorması üzerine ise, “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum” yanıtını verdi.

Bu açıklamanın ardından parti içinden açıklamalar üst üste geldi. Kaftancıoğlu daha sonra yaptığı yazılı açıklamada ise konuşmayı doğruladı ancak yorumlara ilişkin “Hakkımda itibarsızlaştırma operasyonu yapılıyor” dedi. CHP milletvekilleri Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, Sevda Erdan Kılıç, Mehmet Ali Çelebi, Tuncay Özkan ve Bedri Serter sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunarak Kaftancıoğlu’nu eleştirdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum