Antalya Adrasan'da orman yangını! 60 hektar alan küle döndü

Antalya Kumluca’ya bağlı tatil bölgesi Adrasan’da çıkan orman yangını 16 saat sonra söndürüldü. Yangında 60 hektarlık alan zarar gördü.

Antalya Adrasan'da orman yangını! 60 hektar alan küle döndü
19 Eylül 2020 - 17:23 - Güncelleme: 19 Eylül 2020 - 17:27

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı turizm bölgesi Adrasan’ın Seylemit mevkisinde dün saat 16.00’da henüz bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş çapta alana yayılan yangına çok sayıda ekiple müdahale edildi. Alevlerin sarp kayalıklara doğru ilerlemesiyle birlikte karadan müdahalenin zorlaştığı yangın için söndürme helikopterlerinden destek istendi.

Gece boyunca şiddetli rüzgarın etkisiyle sık sık yön değiştiren yangın sabaha karşı kontrol altına alındı. 60 hektar ormanlık alanın yanarak küle döndüğü yangın, 16 saatlik çalışmanın ardından yangın sabah saatlerinde tamamen söndürüldü. Soğutma çalışmalarının devam ettiği bölgede dumanın bir sis bulutu gibi çöktüğü dikkati çekti.

2014 ve 2016’da da büyük yangınlar olmuştu

Diğer yandan Adrasan yakın zamanda da büyük yangınlarla gündeme gelmişti. İlki 2014 yılında 16.5 saatte kontrol altına alınan yangın İnceboyun mevkisindeki ormanlık alanda 125 hektar alanda etkili olmuş bölgedeki otellerden ve evlerden zarar görenler olmuştu. İkinci yangın ise 2016 yılında Adrasan’da başlayıp günlerce sürmüş ve Adrasan’a yakın bir başka tatil bölgesi olan Olimpos’a kadar ilerlemiş toplamda 300 hektarlık alan zarar görmüştü.

(A3 Haber Merkezi)


YORUMLAR

  • 0 Yorum