Albayrak'ın gidişi kesinleşti: Kabineye yeni bakanlar geliyor!

Gazeteci Barış Yarkadaş, dünkü Twitter paylaşımlarına ek olarak yeni gelişmeleri aktardı. İşte AK Parti'de yarından sonra yaşanacak olan gelişmeler...

Albayrak'ın gidişi kesinleşti: Kabineye yeni bakanlar geliyor!
09 Kasım 2020 - 12:35

Gazeteci Barış Yarkadaş, dünkü Twitter paylaşımlarına ek olarak yeni gelişmeleri aktardı. İşte AK Parti'de yarından sonra yaşanacak olan gelişmeler...

Barış Yarkadaş'ın kişisel Twitter adresinden paylaştığı bilgiler şöyle:
Gün aydınlandı; yeni bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Twitter'daki takipçilerim için AK Parti kulislerinde biraz dolaştım. Dün yazdığım ve şu ana kadar 2 milyon 980 bin 375 kez okunan ilk twitimin devamını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Ankara çok sıcak gelişmelere gebe:
Berat Albayrak'ı istifa etmeye götüren süreç, şöyle gelişti: İddiaya göre, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Mahir Ünal ve Berat Albayrak bir süre önce sohbet etti. Kurtulmuş, Bakan Albayrak'a Genel Başkan V. sıfatıyla "Ekonomi iyi gitmiyor. Muhalefetin söylemlerini ciddiye al demiyorum. Ancak parti tabanından şikayet artmaya başladı" diyor.

Albayrak da bunun üzerine "Hazine ve Maliye Bakanlıkları zaten ayrılacak. Yeni bir çalışma yapılacak, toparlayacağız" yanıtını veriyor. AK Parti kaynakları, Kurtulmuş'un sözlerinin sürecin fitilini ateşlediğini söylüyor. Albayrak, bu "uyarı"nın ardından AK Parti milletvekillerine ekonomideki gidişata ilişkin brifing vermek istiyor.

"BÜLENT TURAN'LA HAREKET EDEN VEKİLLER TOPLANTIYA GİTMEDİ"

Dün yazmıştım: Burada da Bülent Turan ile Mehmet Muş çekişmesi var. Muş'la birlikte hareket eden 120 vekil toplantıya katılıyor. Turan'la hareket eden vekiller ise toplantıya gitmiyor. İşin ilginç yanı; aynı gün kabine toplantısı var. Albayrak kabineye katılmıyor.

Kısacası, AK Parti içindeki gerilim, Naci Ağbal'ın atanmasından çok önce başlamış.

Albayrak gelişmelerin nereye verileceğini gördüğü için bir süre önce Londra'da ev bakıyor. Baba Sadık Albayrak'ın da oğlunun yıpranmasından dolayı şikayetçi olduğunu dün yazmıştım.

"BERAT ALBAYRAK YENİ DÖNEMDE HİÇBİR GÖREV ALMAYACAK"

Gelelim bugün ve yarın ne olacağına: AK Parti MYK'sı bugün toplanacak ve gelişmeler ele alınacak. Berat Albayrak'ın istifa ettirilmesi sonrası yaşanan sürecin en az hasarla atlatılabilmesi için ortak bir söylem oluşturulacak. Berat Albayrak, yeni dönemde hiçbir görev almayacak. Dün gece buna karar verildi. Dışişleri Bakanlığı görevi de olmayacak kısacası...

"DEĞİŞİKLİKLER KAMUOYUNA YARIN AÇIKLANACAK"

AK Parti'deki plana göre, taban panik yaşamasın diye, Albayrak'ın istifası sonrası bakanlıkların bölüneceği, sistemin daha iyi işlemesi için buna ihtiyaç duyulduğu anlatılacak. Bu kapsamda, Büyük Kongre sonrasına ertelenen bakanlıkların bölünmesi, öne çekilecek. Değişiklikler kamuoyuna yarın açıklanacak.

Plana göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye bölünecek. Aile ve Çalışma Bakanlığı da ikiye ayrılacak. Ticaret Bakanlığı'na bağlı "Dış Ticaret" kurumu Hazine Bakanlığı'na katılacak. Hazine Bakanlığı'na ise "Ilımlı, piyasaların da kabul edeceği" bir isim getirilecek.

"MİNİ KABİNE REVİZYONU ERKENE ÇEKİLECEK"

Kamuoyuna "Ayaktayız" mesajı vermek için de kongre sonrası planlanan "MİNİ KABİNE REVİZYONU" erkene çekilecek. Böylece kabineye hem artı 2 bakan eklenecek hem de bazı isimler koltuğu bırakmak zorunda kalacak. Şu aşamada Süleyman Soylu için bir risk yok. Soylu, Bahçeli'nin olmazsa olmazı! Tarım ve Adalet Bakanlıkları'nda değişim olabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum