2021'in ilk acı haberi: İzmir Gevreği'nin yaratıcısı hayatını kaybetti

İzmir Gevreği’nin yaratıcısı olarak bilinen, Tarihi Alsancak Fırının ustası ve sahibi Zeynel Ergin hayatını kaybetti.

2021'in ilk acı haberi: İzmir Gevreği'nin yaratıcısı hayatını kaybetti
02 Ocak 2021 - 14:40 - Güncelleme: 02 Ocak 2021 - 14:47

Ergin'in vefatı sevenlerini yasa boğdu. Erdin'in cenazesinin Kemalpaşa Yukarıyenmiş Köyü’nde defnedileceği öğrenildi..

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, sosyal medya hesabından vefat haberini duyurdu. Batur açıklamasında "İzmir gevreğinin duayeni Zeynel Ergin'i kaybetmiş olmak bizi derinden üzdü. Kente değer katan Tarihi Alsancak Fırının ustası ve sahibi Zeynel Ergin'e Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

İzmir Gevreği’nin duayeni olarak bilinen, Tarihi Alsancak Fırının sahibi Zeynel Usta, İzmir kumrusunun da son büyük ustasıydı. Yapılan gevrekler onun yaptıkları ile kıyaslanırdı. Köklü bir geleneği taşıyıp bugünlere devretmiş isimlerden biriydi. Beş yaşında gevrek satarak başlayıp, gevrekle hayatını tamamlamış, gevrekle özdeşleşmiş bir ustamızdı. 1962'de Alsancak'ta yanında çalıştığı gevrekçi fırını satılığa çıktığında kendisi devralmış, bir kısmı çökmüş olan tarihî fırını onartıp, 1962 yılını da fırın ağzındaki mermere kazıtarak tarih düşmüştü. “Ben bu fırında günde yirmi saat çalıştım" derdi. Sevenlerinin, kendini tanımasa da gevreğini bilenlerin, İzmir mutfağının başı sağ olsun.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa ETLİ TERZİ
    2 hafta önce
    Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun inşallah Aile dost akrabalarına Sabırlar dilerim allah'tan Amin inşââllah Konya'lı