Kafein ölü doğum riskini artırıyor!

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, 290’ı düşük ya da ölü doğum yapmış 1000’in üzerinde kadın incelenirken günde 100 mg kafein alan kadınların, almayanlara göre yüzde 27 daha fazla ölü doğum yaptığı ortaya çıktı.

Kafein ölü doğum riskini artırıyor!
18 Kasım 2020 - 14:16

Manchester Üniversitesi Tommy Anne ve Fetal Sağlık Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Alexander Heazell tarafından yapılan araştırmaya göre, hamileyken her gün bir fincan kahve içmenin ölü doğum riskini artırabileceğini öne sürüldü.

Avrupa Obstetrik & Jinekoloji ve Üreme Biyolojisi dergisinde yayınlanan makalede, 290’ı düşük ya da ölü doğumyapmış binin üzerinde hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada bilim insanları kadınların günlük aldıkları kafein miktarına baktı.

YÜZDE 27 DAHA YÜKSEK
Hamilelik sırasında her gün bir bardaktan daha az filtre kahveye eşdeğer olan 100 mg kafein alan kadınların almayanlara göre ölü doğum yapma riskinin yüzde 27 daha yüksek olduğu açıklandı.


Kafeinin, anne karnındaki bebeğe ulaşan oksijeni azaltabildiğini, plasentanın kan damarlarını daraltabildiği tespit edildi. Rahimdeki bebekler, annenin aldığı kafeini normal bir insandan üç kat daha hızlı temizlediği için bebekler düzensiz kalp atışları oluştuğu belirtildi.

ENERJİ İÇECEKLERİ KAHVEDEN ÜÇ KAT ZARARLI
Yapılan bir diğer araştırmada da, günde 100 mg enerji içeceği içen hamile kadınların, içmeyenlere göre yüzde 85 daha fazla ölü doğum gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu oran kola içen hamilelerden dört kat daha yüksek bir oran.


Çalışmayı gerçekleştiren Manchester Üniversitesi'ndeki Tommy Anne ve Fetal Sağlığı Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Alexander Heazell şunları söyledi: “Bu nispeten küçük bir risk, insanlar ara sıra kahve içerse endişelenmemeli, ama bizim çalışmamızda oldukça az miktarda günlük kafeinin bile daha büyük ölü doğum riskiyle bağlantılı olduğunu ortaya çıktı.”

Bir enerji içeceği 103.9 mg kafein içerirken, ortalama bir fincan filtre kahve 120 mg içerir. Bir fincan hazır kahve yaklaşık 81.5 mg, bir fincan çay 54.9 mg, kutu kola 38.5 mg ve bir bardak yeşil çay 27 mg içerir. Çay ise araştırmada yer almadı. (NTV)


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum