Arşivden fotoğraflarla 'Tarihteki İzmir Depremleri'

Deprem bölgesi olarak bilinen İzmir'de bu zamana kadar pek çok deprem meydana geldiği biliniyor. İşte arşivden çıkarılan fotoğraflarla tarihteki İzmir depremleri...

Arşivden fotoğraflarla 'Tarihteki İzmir Depremleri'
09 Kasım 2020 - 12:23 - Güncelleme: 09 Kasım 2020 - 19:04

Hande Turan-Ege'ye Bakış/ İzmir'de  30 Ekim'de Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem korku dolu anlar yaşattı. Bayraklı ilçesinde büyük hasara sebep olan depremde, 115 vatandaşımızın hayatın kaybetti. 17 bina yerle bir olurken, 3 bin 900 ev ağır hasar aldı ve kullanılamayacak duruma geldi. 

Peki, İzmir'de daha önce olan deprem tarihleri neler?

TARİHTEKİ İZMİR DEPREMLERİ

İzmir tarih boyunca çok kez depreme maruz kalmış, yıkılmış ve yeniden inşa edilmiş. İzmir Deprem Senaryosu ve Deprem Master Planı dahilinde İzmir Büyük Şehir Belediyesinin hazırladığı raporda İzmir'in deprem geçmişine yönelik bilgilere ulaşılabilir.

10 Temmuz 1688 Depremi:

İzmir bu deprem felaketiyle büyük ölçüde harap olmuştur. Öğle zamanından biraz önce başlayan bu büyük depremin merkezinin İzmir Koyu girişinde bulunan Sancak Kalesi civarında olduğu saptanmıştır. Adı geçen kale depremden sonra harabe haline gelmiştir. Kale toprağa öylesine batmıştır ki kalenin duvarlarında bulunan toplar görünmez olmuştur. Şehrin büyük yapılarından eski gümrük binasının duvarları yıkılmış ve tavanı çökmüştür. İzmir Limanı hasar görmüş ve kıyı şeridi 60cm çökerek bir kanal oluşturmuştur. Pamuk İpliği Hanının yanından başlayıp pazar yerinin sonuna kadar olan kervansaraylar ve diğer binaların çoğu yıkılmış, Büyük Rum Kilisesi, Rum mezarlığı içinde bulunan St.Georege Kilisesi ve Ermeni Kilisesi tamamen harap olmuştur.

3-5 Temmuz 1778 Depremi:

Bu depremde pazar ve bedestenin kubbesi hasar görmüş, Büyük Camii tamamen yıkılmıştır. Frenk mahallesin kıyı kesiminde, deniz üzerinde kazıklar üstünde duran evler çökmüştür.

29 Temmuz 1880 Depremi:

Bu depremden İzmir şehir merkezi büyük zarar görmüştür. İzmir'deki postane ve telgrafhane binası duvarının iki üç yerden çatlayarak ayrıldığı belirtilmektedir. Depremde, Fransız Hastanesi ile Fransız Konsolosluğunun, Hisar Camii’nin, St. Jean Katedralinin, Alsancak Garının, Kapusin Kilisesinin ağır hasarlar aldığı, Türk Mahallesinde bulunan Vilayet Konağının ve özellikle İkiçeşmelik semtindeki evlerin büyük bir kısmının duvarlarının çatladığı, Ali Paşa Meydanı’nda yer alan eski bir hanla, birkaç dükkanın çöktüğü belirtilmektedir. Yine, Kızlarağası hanının kubbesinin sarsıntıya dayanamayarak çöktüğü ve Kerestecilerde binaların kısmen harap olduğu bildirilmiştir. Depremden en büyük zararı gören yerlerden biri Bornovaydı. Binaların büyük bölümü çatlamış ve köyün iki camisi tamamen yıkılmıştır. Depremin, İzmir yakınındaki yerleşimlerden, Narlıköy, Pınarbaşı, Işıklar ve Kemalpaşa 'da da kuvvetle hissedildiği, Kokluça kilisesiyle, çan kulesinin hasar gördüğü de anlatımlar arasındadır.

3 Nisan 1881 Depremi:

1879 ve 1880’de, Sakız Adası’nda bazen günde 10 tane olmak kaydıyla, küçük sarsıntılar oluştu ve Midilli ve İzmir’de hissedildi. Ana sarsıntı, adanın güneyindeki 30 veya 40 köyde hasara sebep olan kuvvetli bir ön-sarsıntıyı izleyerek gelmiştir. Deprem adanın dörtte üçünü harabetmiş, Sakız Adası’nda 3,550 kişi ölmüş, 7,000 kişi de yaralanmıştır. Adanın kuzeyinde kimse ölmemiştir. Ana sarsıntı hemen ilkini takiben vurduğundan büyük yıkım dar sokaklarda olmuştur. Türkler, Museviler ve Hıristiyanlar, büyük bahçeli evlerde oturan Frank’lardan daha fazla zarar gördüler. Çeşme bölgesinde 55 kişi ölmüş, 150 kişi de yaralanmıştır.

15 Ekim 1883 Depremi:

Urla ile Çeşme arasında 3,600 evin çöktüğü yıkıcı bir deprem meydana geldi. 120 kişiden fazla insan yaşamını yitirmiştir. Çeşme yarımadasında yarıklar gözlenmiştir. İzmir ve Ayvali’de bazı evler yıkılmıştır. Akız Adası’nda, bazı eski evler yıkılmıştır. Deprem, Andros, Syros, Atina, Santorine ve Çanakkale Boğazı’na kadar hissedilmiştir. 22 Ekim’de ve 1 Kasım’da (en şiddetli art sarsıntı) kuvvetli art sarsıntılar meydana gelmiştir. Çeşme yarımadasının batı kıyısında bulunan bütün köylerde geniş hasarlar olmuştur. İzmir’de hafif hasarlar yapmıştır. 15,000 kişinin öldüğü söylenir.

31 Mart 1928 Depremi:

Bu deprem sırasında Konak’taki saat kulesinin kubbesi çökmüş, Vilayet Konağında çatlaklar oluşmuş, Pasaport binasının bacası uçmuş ve Teyyare sinemasının karşısında bulunan rıhtım 10metre uzunlukta ve birkaç santimetre genişlikte kıyıya paralel olarak yarılmış, kopan bölüm denize doğru ilerlemiştir. Deprem Karşıyaka, Bornova ve Balçova’daki binalarda da hasara sebep olmuştur. Bu binalar arasında Ziraat ve Yeni Osmanlı Bankası da yer almaktadır. Karataş, Karantina ve Göztepe’de evlerde hafif çatlaklar ve sıva dökülmeleri gözlenmiştir.

 31 Mart 1928 depreminde İzmir Saat Kulesi de zarar görmüştür.

23 Temmuz 1949 Depremi:

Karaburun yarımadasının doğu kısmında, Mordoğan ile yarımadanın kuzey burnu arasındaki köylerde, Denizgiren civarında, Çeşme yarımadasındaki köylerde ve Reisdere civarında oldukça ağır hasarlar; Alaçatı, Foça, ve Menemen’de hafif hasarlar olmuştur. İzmir’de bazı duvarlar çatlamış, Çeşme ılıcasının suları çoğalmış ve kaptaj havuzundaki sular sokağa akmıştır. 7 kişi ölmüş, 2,200 ev yıkılmış veya hasara uğramıştır. 

1 Şubat 1974 Depremi:

Deprem en çok Alsancak semtinde hasar yapmıştır. Buradaki eski yığma yapıların duvarları çatlamış ve camları kırılmıştır. 1488. sokakta 25 yıl önce iki katlı tuğla yığma olarak yapılıp daha üstüne iki kat daha eklenmiş olan yapıların bazılarında zemin kat duvarlarında kesme çatlakları ve balkon kolonlarında da basınç kırılmaları gözlenmiştir. Konak meydanındaki saat kulesinin taç kısmı yıkılmış ve saati durmuştur. Devlet hastanesinde, Özel idare iş hanında hasar meydana gelmiştir.

16 Aralık 1977 Depremi:

Ardı sıra iki sarsıntı olan İzmir’de, bazı evler yıkılmış, 20 kişi yaralanmıştır. Buca’daki Sosyal Sigortalar Hastanesi çok hasar görmüş ve boşaltılmıştr. Alsancak, Hatay, İkiçeşmelik, Karşıyaka, Bornova, Gültepe, Gürçeşme ve Tepecik semtlerinde bazı evler büyük hasar görmüş, duvarlar çökmüş ve çatılar uçmuştur.

14 Haziran 1979 Depremi:

İzmir ve çevresinde kuvvetle algılanan bu depremde, İzmir’in Alsancak semtindeki bazı evlerde duvarlar derin biçimde çatlamıştır. Karaburun’da 2 ev çökmüş, 1 kişi yaralanmıştır. Deprem Ege adalarında da şiddetle algılanmıştır.

6 Kasım 1992 Depremi:

Doğanbey civarında ciddi hasarlara sebebiyet vermiş; ve İzmir’de kuvvetli olarak hissedilmiştir. Yunanistan’da Girit ve Attika’ya kadar hissedilmiştir.

12 Haziran 2017 Depremi:

İzmir’in Karaburun İlçesi açıklarında, Ege Denizi’nde 6,2'lik bu depremde en büyüğü 4.4, en küçüğü 1.7 olmak üzere toplam 78 artçı deprem daha meydana geldi. Meydana gelen sarsıntılarda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.

30 Ekim 2020 Depremi: 
İzmir'de  31 Ekim'de Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem korku dolu anlar yaşattı. Bayraklı ilçesinde büyük hasara sebep olan depremde, 114 vatandaşımızın hayatın kaybetti. 17 bina yerle bir olurken, 3 bin 900 ev ağır hasar aldı ve kullanılamayacak duruma geldi. 


30 Ekim 2020 Emrah Apartmanı Bayraklı.Enkazdan 15'i sağ 47 kişi çıkarıldı.


30 Ekim 2020 Rızabey Apartmanı Bayraklı. Enkazın altından 19'u kişi sağ 53 kişi çıkarıldı.

30 Ekim 2020 Doğanlar Apartmanı Bayraklı. Enkazından 14’ü sağ toplam 24 kişi çıkarıldı.


30 Ekim 2020  Demirkent Sitesi Bayraklı. Binanın ilk 3 katı çöktü, yıkılma ihtimaline karşın vinçlerle desteklendi.

30 Ekim 2020 Yılmaz Erbek Apartmanı. 13'ü sağ, 22 kişi çıkarıldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum